Strona wykorzystuje pliki cookies.Nie pokazuj tego komunikatu ponownie ×

Układy hybrydowe


Systemy wykorzystujące energię wiatru i słońca, dzięki dostępnym rozwiązaniom technologicznym są obecnie coraz częściej stosowane. Dwa niezależne źródła energii są łączone w celu zwiększenia niezawodności dostaw energii, zmniejszenia wysokości rachunków, generowania dochodu lub do utrzymania dostaw energii poza siecią . Systemy hybrydowe z łatwością mogą być zintegrowane z większością budynków i są często powiązane z systemem magazynowania energii w zestawach akumulatorów, rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo w ​​przypadku kryzysu energetycznego.

Istnieje naturalna, odwrotna korelacja pomiędzy generacją energii słonecznej i wiatrowej,  gdy generacja słoneczna jest na wysokim poziomie, generacja wiatrowa jest raczej niska. Najbardziej oczywistą różnicą jest generacja energii pomiędzy dniem i nocą. Jednakże, w dłuższej perspektywie  zmiany sezonowe są równie istotne. Krótsze dni i wyższe średnie prędkości wiatru ograniczają produkcję energii słonecznej w miesiącach zimowych, podczas gdy dłuższe dni w okresie letnim działają na korzyść generacji słonecznej.

 Czynniki te nabierają większej wagi, gdy stosuje się systemy magazynowania energii. W systemie hybrydowym, energia zgromadzona w zestawie akumulatorów jest znacznie częściej uzupełniana w stosunku do systemy słonecznego. Jest to szczególnie ważne w miejscach o dużej, sezonowej zmienności klimatycznej.

Inną zaletą układów hybrydowych jest optymalizacja terenu przeznaczonego na instalację. W przypadku systemów słonecznych obszar zabudowy zwiększa sie proporcjonalnie wraz z mocą. Na przykład instalacja 4 kilowaty wymaga dwukrotnie większego obszaru jak w układ 2 kilowaty. W przypadku instalacji wiatrowych, wymagana przestrzeń wzrasta nieznacznie.

Dla lokalizacji gdzie przestrzeń jest ograniczona, wymagania obszarowe mogą decydować o kształcie i konfiguracji instalacji.

Przykładowe rozwiązania układów hybrydowych:

  • Wykorzystywanie energii wiatru oraz słońca na cele grzewcze - praca wyspowa

  • Wykorzystywanie energii wiatru oraz słońca celem zasilenia energią elektryczną odbiorników domowych - praca wyspowa

  • Wykorzystywanie energii wiatru oraz słońca celem zasilenia energią elektryczną odbiorników domowych - praca sprzężona z siecią elektroenergetyczną