Strona wykorzystuje pliki cookies.Nie pokazuj tego komunikatu ponownie ×

Rozwiązania dla gospodarstwa


Małe turbiny wiatrowe o mocy od 10 do 100 kW dysponują mocą i właściwościami dużych turbin wiatrowych, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w rolnictwie.

Wykorzystanie turbin wiatrowych w rolnictwie to idealne rozwiązanie, ponieważ:

  • Energia wiatrowa to czyste, niepowodujące emisji i odnawialne źródło energii;
  • Dzięki nim gospodarstwo rolne uniezależnia się od dostaw energii;
  • Dokonana inwestycja pozwala uzyskać oszczędności.

Rolnicy mają możliwość wytwarzania własnej energii z wiatru, podobnie jak robili to ich poprzednicy w latach 30. i 40. XX wieku. Małe generatory wiatrowe o mocy od 5 do 100 kilowatów mogą zaspokajać potrzeby całego gospodarstwa rolnego lub mogą być wykorzystywane do określonego celu.

Na przykład w Stanch Zjednoczonych wielu ranczerów wykorzystuje generatory wiatrowe do pompowania wody przeznaczonej dla bydła. Oprócz tego ich zainstalowanie może okazać się mniej kosztowne niż doprowadzenie linii energetycznych, a ponadto są one bardziej praktyczne i tańsze niż agregaty diesla. Koncepcja „opomiarowania netto”, którą planuje się wprowadzić w Polsce umożliwi rolnikom wykorzystanie wszystkich zalet turbin wiatrowych. Jeśli ilość energii wytwarzanej przez turbinę przekracza zapotrzebowanie gospodarstwa rolnego w danym momencie, nadwyżka energii trafia do systemu energetycznego i może być wykorzystana przez innych użytkowników. W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym wystąpi nadwyżka energii wytworzonej w stosunku do skonsumowanej przed dane gospodarstwo, zakład energetyczny wypłaci należność za energię elektryczną wprowadzoną do sieci.